Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/azeybaycan/public_html/wp-content/themes/azer/header.php on line 123


İkinci el araç satışında ekspertiz raporu zorunlu olacak

  • 20 Mart 2019
  • 426 kez görüntülendi.
İkinci el araç satışında ekspertiz raporu zorunlu olacak
Özellikleri
TELEFON
Araba Fiyatı:
Marka Modeli:
Kasa Tipi:
Araba Yılı :
Yakıt :
Vitesi:
Araba Kilometresi:

İkinci el araç alacaklar için sıkça sorulan sorular olarak “Motoru ne durumda, kaza yapılmış mı, kilometresi orijinal mi? Gibi sorular kafanızı meşgul etmekten çıkıyor. 1 Nisan itibari ile bu soruları düşünmeyeceksiniz. İkinci el araç satışı yapanlar için ekspertiz raporu şart koşulmaya başlanacak.
1 Nisandan itibaren araç alım satım gibi işlerde gerekli belgeler arasına ekspertiz raporu da eklenecek olması zorunlu hale getiriliyor. Yani satışı yapılan her ikinci el araç için ekspertiz raporu şart oldu.
Kilometre düşürme, araç hasarını kapatma, gizleme gibi problemleri ekspertiz raporu ile görebileceksiniz. Hemen hemen her şirket de ekspertiz raporu konusunda düzenlemeler yapamayacak.
Geçtiğimiz yıllarda araç satışlarında eğer alıcı talep ederse ekspertiz raporu alınabiliyordu. Araç satışı yapan dolandırıcılar için iyi bir fırsatken, Ticaret Bakanlığı’nın yönetmenliğine göre artık ikinci el araç satışında ekspertiz raporu hazırlanması zorunlu hale getirildi. Ekspertiz raporu üzerinde değişiklik yapılmasının önüne geçilmesi için de her ekspertiz merkezi, rapor üzerinde değişiklik yapamayacak şeklinde açıklamalarda bulunuldu.
Uzmanlar bu konu hakkında; “Tüm bakımları tamamlanmış, orijinal ve hatasız parçalar gibi satışı yapılan araçlarda daha sonra çıkacak problemler araç sahiplerinin başlarını çok ağrıtıyor, başınız ağrımasın ekspertiz raporu 1 Nisan itibari ile zorunlu haline getiriliyor” açıklamasında bulunuldu.
TSE Belgesi bulunan expertiz merkezi seçin
Uzmanlar, araç sahibi olmayı düşünen kişiler için ikinci el araç markasına göre değil, TSE HYB Belgesi bulunan güvenilir oto ekspertiz merkezlerini tercih etmelisiniz açıklamasında bulundu.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ