Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/azeybaycan/public_html/wp-content/themes/azer/header.php on line 123


Düz Vites mi Otomatik Vites mi?

  • 10 Haziran 2018
  • 729 kez görüntülendi.
Düz Vites mi Otomatik Vites mi?
Özellikleri
TELEFON
Araba Fiyatı:
Marka Modeli:
Kasa Tipi:
Araba Yılı :
Yakıt :
Vitesi:
Araba Kilometresi:

Otomobil tutkunları arasındaki en mühim münakaşa hususlarından biri, hangi vites çeşidinin daha rahat, iyi, kolay, seri, özetle daha iyi bulunduğudur. Bununla alakalı çoğu hatalı söylentinin de bulunduğunu, vites seçimiyle alakalı her duyduğunuza inanmamanız gerekliliğini bu yazıyla kanıtlamak istiyoruz.

“Otomatik vites mi, manuel mi daha iyi?”, “Otomatik vitesin düz vitese göre dezüstünlükleri var mı?” ya da “Manuel vites mi, otomatik vites mi çok yakar?” gibi sorularla çoğu değişik platformda tartışılan bu husus ile alakalı en doğru bilgileri vermek amacıyla iki vites çeşidini karşılaştırdık.

 

Düz Vites ile Otomatik Vites Arasında Ne Fark Var?

Bu iki vasıta tarzı arasındaki asıl fark, vites şanzımanının çalışma prensibidir. Düz viteste, sürücünün manuel olarak ayarladığı şekilde vites değiştirilirken otomatik viteste vasıta, hangi vitese geçmesi gerektiğine sürat ve motor devri arasında bir bağlantı kurarak kendisi karar verir. Bu ufak fark, yakıt kullanımı, manevra kabiliyeti, güvenilir sürüş, konfor gibi çoğu hususta farkılıkları yanında getirir.

Otomatik-manuel vites karşılaştırması yapar iken her iki vites türünün üstünlükleri ve dezüstünlükleri göz önünde bulundurulmalıdır. Daha sonra hangi vites türü araba kullanmak beklentilerinizle örtüşüyorsa onu seçebilirsiniz.

Manuel Vites Araba Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

duz-vites-arabalarin-avantajlari-nelerdirDiğer adıyla manuel vitesli vasıtalar olan düz vitesli arabaların üstünlüklerindan bahsederken gerçekte otomatik vites vasıtaların dezüstünlüklerina değinmiş oluyoruz.

 

-Düz Vites Arabanın Maliyeti Daha Ucuz

Çalışma sırasında ve devir değişiminde daha çok motor kuvvetine gereksinim duyan otomatik vitesli arabalara göre düz vitesli vasıtalar daha az yakarlar. Yani düz vitesli arabalarda yakıt kullanımı daha azdır. Ancak otomatik vitesli vasıtalardaki ilerleyen teknoloji ile bu hal bundan sonra değişiyor. Hatta bugünümüzde düz vitese göre daha az yakan otomatik vites araba modelleri bile mevcut. Yine de şimdilik bu alanda düz vitesli vasıtalar genel olarak daha avantajlı.
Aynı modelin otomatik ve manuel vites seçeneklerinin yakıt kullanımı üzerinden bir numune vermek gerek görülürse tablo şu şekilde:

duz-vites-arabanin-maliyeti-daha-ucuz-oluyor
Düz vitesli arabaların şanzıman ve parçaları otomatik vitesli vasıtalara göre daha ucuzdur. Otomatik şanzımanlı vasıtalar bozulduğunda meydana gelen masraf, bu amaçla düz viteslilere göre genelde çok daha çok olur.

Düz vitesli arabaların aksine otomatik vitesli arabaların arızalanma amaçlari çok detaylı ve bazı durumlarda de maliyetli olabilir. Şanzıman yağının eksilmesi, bakımının derli toplu yapılmaması, orijinal olmayan yedek parçaların kullanılması gibi çoğu namacıyla bulunur. Bu da maliyetlerin artmasını yanında getirir.

Pratik kullanım sunması, daha yeni bir motor teknolojisine sahip olması gibi amaçlar eklenince otomatik vitesli vasıtalar, düz vitesli vasıtalarla kıyaslanınca daha yüksek fiyatlara satılıyor. Öyle ki aynı markanın aynı modelinin değişik şanzıman çeşitleri arasında bile hissedilir oranda fiyat farkı olabiliyor.

Aynı modelin otomatik ve manuel vites seçeneklerinin satış fiyatları üzerinden bir numune vermek gerek görülürse tablo şu şekilde:

Usta Sürücüler Manuel Vitesi Tercih Ediyorlar. Peki Neden?

Düz vitesli vasıtalarda hakimiyet tamamiyle sürücüdedir. Bu da çoğu sürücüye göre gerçek araba kullanma keyfi demektir. Çünkü otomatik vitesli vasıtalarda vites geçişleri amacıyla gereken vakit daha çokdır. Manuel vitesli arabalarda ise dilediğiniz vakit vitesi değiştirmeniz mümkün. Bu da motordan yüksek performans alabilmek isteyen sürücülerin düz vitesli otomobilleri daha çok tercih etmesini sağlıyor.

Manuel vitesli otomobiller süratli devir alırlar demiştik. Günümüzde ilerleyen otomatik vites teknolojisi ile bu açık büyük ölçüde kapanmış olsa da hala pek çok düz vites vasıta, vites değişimine daha süratli uyum sağlayarak daha süratli devir alabilmekta.

Kısacası manuel vitesli arabalar daha süratli vites geçişi sağlar ve böylelikle motordan daha kuvvetli performans elde edilebilir. Bu da araba kullanmayı bir gereklilik olarak değil de sevdikleri bir hobi olarak kullananlar amacıyla tercih sebebidir. Hem de makul yollarda yüksek süratte araba kullanmak isteyenler de bu gruba dahil edilebilir.

Otomatik Vitesin Düz Vites Araçlara Göre Avantajları ve Dezüstünlükleri

-Otomatik Vites Teknolojisi Gelişiyor

Otomatik vites vasıtaların genel olarak maliyetinin daha yüksek bulunduğu doğru. Ancak son senelerde manuel vites teknolojileri geliştiği gibi otomatik vites hususu ile alakalı da büyük atılımlar yapılıyor.

Otomatik vites teknolojilerinde son senelerde yaşanan gelişim ve değişime numune olarak Nissan vasıtalarda sarfedilen X-Tronic şanzıman ele alınabilir. CVT şanzıman mantığındaki bu sistem, sabit vites sayısal sayısal değeri yerine sıksık parametre oranlı vites anlayışına sahip. 1. ya da 5. vites yerine yol ve sürüş şartlarına göre vitesi ayarlıyor, değerler arasında sıksık geziyor. Kesintisiz transfer ile kuvveti maksimum değerde tutarak yüksek performans sağladığı gibi yakıt kullanımını de dengeliyor, hem de bu alanda tasarruf bile sağlıyor.

Hem de vasıta kullanımı ve tecrübeyle alakalı olarak da yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. Çünkü araba kullanmayı yeni öğrenmiş şahıslar genelde manuel şanzımanda vites geçişini makul vakitte gerçeklştirmeyi başaramadıkları amacıyla motor yüksek devirlerde çalışır. Bu da düz vitesli vasıtalarda daha çok yakıt tüketilmesini yanında getirir. Yeni kuşak otomatik vites teknolojileri ise bu tip hallerde vites sayısal sayısal değerini sabit tutmayıp gereksinime ve yola göre sıksık değiştirdiği amacıyla motor yüksek devirlerde kullanılmaz. Böylece otomatik vitesin otomatik olarak yakıt kullanımını düşürdüğü söylenebilir.

-Konforu Sevenlerin ve Acemilerin Tercihi: Otomatik Vites

Otomatik vitesle çalışan bir aracın en mühim avantajı, trafikte sunmuş bulunduğu konfordur. Vites değişimi ve debriyaj kullanımı olmadan yalnızca direksiyona ve yola odaklanarak saatlerce yorulmadan trafikte vasıta kullanmanıza imkan tanır. Debriyaj ve vites değişimine odaklanmak mecburiyetinde kalmadığınız amacıyla trafiğe, yola, işaretlere ve levhalara çok daha iyi konsantre olabilirsiniz.

Araba kullanmaya yeni başlayanların daha süratli adapte o

labildiği bir yapıya sahiptir. Çünkü ilk kez araba kullanan birine debriyaj-fren-gaz üçlüsü ve aracın aldığı devire göre vites değiştirme hususu biraz komplike gelebilir. Eğer İstanbul gibi trafiğin çok yoğun bulunduğu bir kentte yaşıyor ve aracınızı daha çok kent içi kullanım hedefiyle almayı düşünüyorsanız otomatik vitesli ikinci el vasıtalar sizin amacıyla en konforlu seçim olacaktır.

Çevrecilerin Tercihi Hangi Vites?

cevreciler-manuel-vites-mi-otomatik-vites-mi-tercih-ediyorTrafikteki her vasıta, motoru çalıştıkça yakıt tüketir ve bunun sonucunda da hava kirliliğine tesir eder. Emisyon da arabaların oluşturduğu hava kirliliğine verdiği isimdir. Bir otomobilin emisyon sayısal sayısal değeri ne kadar düşükse hava kirliliğine katkısı da o kadar az olur. Manuel vitesli vasıtalarla otomatik vitesli vasıtaları bu bakımdan karşılaştırırsak şunu söyleyebiliriz ki otomatik şanzıman, daha düşük emisyon sayısal sayısal değerine sahiptir demek yeterli olmaz. Çünkü değişik markalara ve modellere göre manuel vitesli modeller de daha düşük emisyon değerlerine sahip olabiliyor.

Piyasada Hangisi Tercih Ediliyor?

Otomotiv Distribütörleri Derneği doğrulusunda her sene Türkiye’de otomobil satış rakamları açıklanıyor. 2017 senesi amacıyla de benzer bir rapor yayımlandı. Buna göre 2017 senesinın ilk 6 ayında satılan otomatik vitesli araba adedi 177.689. Satışa seviyesi %58 olurken düz vitesli vasıtaların satışa seviyesi ise %42. Yani Türkiye’de otomatik vitesli vasıtalar, manuel vitesli otomobillerden aşağı yukarı %20 seviyesinda daha çok satıldı.

Bu bilgiler ışığında söylenebileceği gibi ilerleyen teknolojilerin de tesirsiyle daha kolay kullanım olanağı yayınlayan otomatik vitesli arabalar bundan sonra daha çok tercih ediliyor.
Bu satış rakamlarında yaşanılan şehrin trafik yoğunluğu da büyük bir etken. Sıkışık trafiğe sahip büyükkentlerde sık sık dur-kalk yapılması ve vites değiştirilmesi gerektiği amacıyla otomatik vitesli vasıtalara talep artarken daha geniş yollar ve düşük trafik yoğunluğuna sahip Anadolu kentlerinde düz vitesli vasıtalar daha çok tercih ediliyor.

dunya-ve-turkiye-hangi-vitesi-kullaniyor
Bu seviyesin dünya genelindeki dağılımı ise biraz değişik. ABD’de son bir senede satılan vasıtaların yalnızca %4’ü manuel vitesli olurken %96 gibi büyük bir alanı otomatik vitesli oldu. Ancak Avrupa ülkelerinin genel ortalamasına bakılacak olursa son bir senede satılan otomobillerin aşağı yukarı %80’inin manuel vitesli bulunduğu görülür. Burada emisyon politikaları, yakıt fiyatları, kültürel alışkanlıklar gibi çoğu değişik kriterin döneme girdiği de unutulmamalı.

Peki Sizin Tercihiniz Hangisi?
Çevresel, bütçesel ve şahsi faktörleri göz önünde bulundurun. Yukarıda hangi hallerde otomatik vitesin, hangi hallerde da manuel vitesin avantajlı bulunduğunu anlattık ve ülkelerin gereksinime ve alışkanlıklara göre tercihini paylaştık. Hala kararsızsanız alttaki soruları kendinize sorarak vites tercihine karar verebilirsiniz:

Araç satın alırken fiyatı sizin amacıyla ne kadar mühim?
Çevre kirliliğine duyarlı mısınız?
Yaşadığınız şehrin trafiği sizi ne kadar tesirliyor?
Acemi mi sürücü müsünüz, yoksa usta sürücü mü?
Yüksek performans mı, düşük yakıt kullanımı mi arıyorsunuz?
Trafikte sık sık vites değiştirmek mi, bunun denetimini motorun kendine mi bırakmak istersiniz?
Kararınız ne olursa olsun size en makul ikinci el otomobilleri bulabileceğiniz en doğru adres ikinciyeni.com. İkinci el otomatik vites ve düz vites vasıtalarla alakalı detaylı bulguların sunulduğu TÜV SÜD uzman raporu ile aracınız ile alakalı bütün bilgileri edinmek ve gönül rahatlığıyla seçim gerçekleştirme amacıyla açık artırmalarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kararınızda yardımcı olacak, düz ve manuel vitesi karşılaştıran bütün hususları alttaki infografikte bir araya getirdik:ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ