Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/azeybaycan/public_html/wp-content/themes/azer/header.php on line 123


Araba Kullanmayı Öğrenmek İsteyenlere İpuçları

  • 10 Haziran 2018
  • 728 kez görüntülendi.
Araba Kullanmayı Öğrenmek İsteyenlere İpuçları
Özellikleri
TELEFON
Araba Fiyatı:
Marka Modeli:
Kasa Tipi:
Araba Yılı :
Yakıt :
Vitesi:
Araba Kilometresi:

İkinci el otomobil mi, sıfır mı, otomatik vites mi düz vites mi derken güvenilir sürüş amacıyla her sürücünün donanımlı ve eğitimli olması lüzumluliğini unutuyoruz. Bu amaçla ikinciyeni.com olarak, araba kullanmayı öğrenenlere hem cesaret veren hem de izlenecek adımları aktaran küçücük ip uçları sunmak gerektiğine inanıyoruz.

Araba kullanmak, kadın, erkek, genç, ihtiyar herkes amacıyla mühim bir ihtiyaçtır. Genellikle de toplu taşıma alt yapısının yetersiz kaldığı yerlerde vasıta kullanabiliyor olmak, büyük kolaylık, konfor kaynağı ve hepsinden muhimi ihtiyaçtır. Söz hususu düşüncelerle ve kuşkusuz araba kullanacak olmanın verilen müthiş heyecanla derhal herkes 18 yaşına girer girmez ehliyet sahibi olmak, aktif bir biçimde vasıta kullanabilir duruma gelmek istiyor.

“Araba kullanmak zor mu?” sorusu aklınızdan geçiyorsa ya da “Araba kullanmak istiyorum ama korkuyorum” fikrine sahipseniz kaygılenmeyin. Araba kullanmanın püf noktalarını öğrenip trafik kurallarına uyan iyi bir sürücü olursanız araba kullanmak, hayatınızın en eğlenceli şeylerinden birine dönüşebilir.

Araba Kullanmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Trafiğin gerilim yaratan baskısını atlatmak ve alışkın olmadığımız bir mekanizmanın asli motor yetenek durumuna gelmesi biraz vakit alabilir. Bu yüzden araba kullanmaya yeni başlayanların ve araba kullanmayı öğrenmek isteyenlerin kesinlikle bilmesi gereken birkaç ipucu var.

Uzun vakittir araba kullanıyor ve teknik yeteneklerinizi geliştirerek usta bir şoför olma yolunda emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız “Araba Kullanma Teknikleri” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Araba Kullanmayı Öğrenmek Zor mu?

Araba kullanmak doğuştan gelen bir yetenek değildir. Tamamen bebeklikteki el-zihin koordinasyonunu kaşık tutmak, suyu dökmeden içebilmek üzere geliştirmekle aynı öğrenme alışkanlığına dayanır. Çocuk gelişimi uzmanları, bu öğrenme pratiğine “motor yeteneklerin geliştirilmesi” ismini verirler.

Araba kullanmayı öğrenmek isteyen herkes bunu, kısa bir vakitte lüzumlu pratiklerle ve bol tekrarla öğrenebilir.

Araba kullanmayı en doğru şekilde ve en kısa vakitde öğrenmenin ilk yolu, direksiyon dersi almaktır. Eğer çevrenizde size araba kullanmayı öğretecek kimse yoksa direksiyon dersi veren kurum ve özel eğitmenlerden destek alabilirsiniz.

Direksiyon kullanmanın en mühim ayağı, trafiğe hakim olabilmektir. Çünkü araba kullanmak, yalnızca sizinle alakalı değil; sizin de dahil olduğunuz bir trafik akışı ile alakalıdir. Öyleyse trafik işaretlerini ve kurallarını çok iyi öğrenmiş olmalısınız. Bunun amacıyla de Milli Eğitim Bakanlığı doğrulusunda hazırlanan ve size ehliyet kursunuzda verilen kitapçığı aslında çok iyi çalışmalısınız.

Güvenli vasıta kullanma hususunu katiyen hafife almayın. Direksiyon hakimiyetini öğrenmeden evvelce kış lastiği nedir, güvence kemeri aslında işe fayda mı, çocuklar namacıyla arka koltukta oturmalı, sinyalleri doğru anda ve doğru yöne vermenin ehemmiyeti gibi hususları araştırın. Öğrendikçe kendinize güveniniz artacaktır.

Hoşgörü ve empati kavramlarını direksiyon dersi almadan evvelce gözden geçirin. Sürücülerin hepsi trafikte vasıtalarının başında olmadıkları her an birer yayadır. Direksiyonun başına oturduğunuzda, yayaların sürücülerden beklentilerinizi unutmamalısınız ve buna göre davranın.

İlk direksiyon derslerinizi olasıysa kendi aracınızda alın. Bu, aracınızın sinyal, işaret ve başka ekipmanlarını tanımanıza, onlara alışmanıza yardım eder. Böylece kendinize güveniniz biraz daha artar.

Basit Önlemler, Güvenli Sürüş

Yollardaki trafik levhalarına ilgi edin. Güvenlik kemerinizi kısa ve uzun mesafelerde kesinlikle takın.

Trafikte size korna çalan, çabuk etmenizi bekleyen sürücülerden etkilenmeyin. Yapmanız gereken işlemlere sırayla uyun. Bir vakit sonra, bugün yavaş bir biçimde sıraladığınız bu komplike görünen işler, sizin amacıyla de düşünmeden oluşturulan bir el alışkanlığı durumuna istikbaltir.

Dikiz aynası yalnızca arkanızdaki vasıtaları gösterir. Bu yüzden sağ ve sol taraftaki aynaları da etkili bir şekilde kullanmalısınız. Peki araba kullanırken aynalara nasıl bakılır? Biliyorsunuz ki yolda dönüş yapar iken ve şerit değiştirirken aynaları denetim etmek güvenilirğiniz amacıyla büyük ehemmiyet taşır. Ancak araba kullanmayı yeni öğreniyorsanız; yola hakimiyetinizi sağlamlaştırmak ve ayna kullanım alışkanlığı kazanmak amacıyla 8-10 saniyede bir aynaları kısa vakitde denetim etmeniz faydalı olacaktır.

Yolculukta kendi güvenilirğinizin yanı sıra başka yolcuların ve yayaların güvenilirğini tehlikeye atmanıza sebep olacak, telefonla bahsetmek ve mesajlaşmak gibi aktivitelerden kaçının.

Duruş, kalkış ve şerit değiştirme evvel sinyal vermeyi unutmamalısınız.

Araç takip uzaklığına uymama, en çok oluşturulan sürücü hatalarından biridir. Siz bunu yapmayın. Onun yerine “88-89 kuralı” denen şeyi uygulayın: Önünüzdeki vasıta, rastgele bir noktadan çıktığı anda normal bir tempoyla 88’den 89’a kadar sayın. Bu aşağı yukarı 2 saniyelik bir vakitdir. Bu vakit sonucunda aracınız, önünüzdeki aracın çıkış noktasına varıyorsa takip uzaklığını koruduğunuzu anlayabilirsiniz. O noktaya daha eskiden ulaştıysanız yavaşlamalısınız.

Tecrübesiz sürücüler amacıyla riskli olan gece yolculuklarından kaçının. Mümkünse sabah saatlerinde yola çıkmaya çalışın.

Kornayı yalnızca başka sürücüleri ve yayaları uyarmanız gereken acil hallerde kullanın. Gereksiz ya da ısrarcı bir şekilde korna çalmaktan kaçının.

Araba Farları Nasıl Kullanılır?

Araç farları; karanlık ya da sisli yollarda güvenle ilerlemenizi sağlar. Aynı vakitte trafikte başka yolcular ve yayalar ile uyum içersinde ilerlemeniz amacıyla de bir vasıtatır. Otomobil farları nasıl doğru kullanılır?

Uzun farlar: Kara yollarında gece sürüşü sırasında ve ışığın yeterli olmadığı tünellerde uzun hüzmeli farları yakmak zorunludur. Karşı açıdan istikbal bireylerin gözünü kamaştırarak kazalara sebebiyet vermemek amacıyla uzun farları kullanırken alakalı olunması gerekir.

Kısa farlar: Aydınlatmanın yeterli olmadığı yollarda; öndeki aracı yakından izlerken ya da bir vasıta ile karşılaşma sırasında kısa farlar kullanılabilir. Bunun yanı sıra gündüzleri sisli ve yağışlı havalarda da kısa farlar kullanılır.

Sinyal lambaları: Aracınızı kıyıya çekmeniz gereken acil hallerde dörtlü flaşör de denilen kısa Aralıklarla yanıp sönen sinyal lambalarını kullanabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin En İyisi Otomatik Vites

Araba kullanmaya yeni başladıysanız ve kendinize bu hususta çok çok güvenemiyor, sıksık kaygı içersinde kalıyorsanız bilhassa kent içi kullanım amacıyla otomatik vites araba kullanmak sizin amacıyla daha uygundur.

Sıfır vasıtalara göre çok daha ekonomik olan ikinci el otomatik vites arabalarla düz vites otomobilleri, ikinciyeni.com’un çevrimiçi açık artırmalarına katılarak satın alabilirsiniz. ikinciyeni.com’da satılan cazip fiyatlı ikinci el otomobiller, vites, renk, marka ve model detaylılığı ile geniş bir yelpazeye sahip. Üstelik bütün vasıtalar TÜV SÜD uzman raporlarına da sahip.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ